Przesilenie letnie Majów
Starożytni Majowie wybitnymi astronomami. Ich głównym zainteresowaniem, w przeciwieństwie do zachodnich astronomów, było badanie ruchów Słońca na ich szerokościach geograficznych.
Szereg badań gwiazd prowadzonych przez Przodków Majów do dziś zadziwia naukowców. Ich obsesja na punkcie ruchu ciał niebieskich opierała się na cyklicznej koncepcji czasu, a astronomia była narzędziem, którego używali do zrozumienia wpływu gwiazd na świat.
Jednym ze wspaniałych zjawisk, które udało im się odkryć, jest przesilenie letnie, znane w języku Majów K’iché jako Saq’ Q’ij, co oznacza: czyste, białe, olśniewające i świetliste dni.
Saq’ Q’ij (przesilenie letnie) to dzień bezruchu Słońca, dzień w którym Ojciec Słońce zatrzymuje się, aby dać nam N’imla’j lub Nim Up’am Q’ij (najdłuższy dzień w roku).
Przesilenia są wynikiem nachylenia osi północ-południe Ziemi o 23,4 stopnia względem ekliptyki, płaszczyzny naszego układu słonecznego. To nachylenie powoduje, że różne ilości światła słonecznego docierają do różnych regionów planety podczas ruchu Ziemi wokół Słońca.
Podczas przesilenia letniego biegun północny jest bardziej skierowany w stronę słońca niż jakiegokolwiek innego dnia roku kalendarzowego Majów Ab’. Jest to przeciwny punkt względem półkuli południowej, gdzie występuje przesilenie zimowe, najkrótszy dzień w roku.
W wyniku nachylenia Ziemi, ścieżka Słońca osiąga najwyższy punkt w momencie przesilenia letniego, a następnie zaczyna opadać przez resztę lata. Wtedy półkula północna otrzymuje więcej światła słonecznego niż jakikolwiek inny dzień w roku, ale to nie znaczy, że pierwszy dzień lata jest najgorętszy, ponieważ jest to podobne do włączania piekarnika, który potrzebuje dużo czasu, aby się rozgrzać, a po wyłączeniu zajmuje dużo czasu, aby ostygnąć. Tak samo jest z Ziemią, atmosfera i oceany działają jak bariera dla ciepła, pochłaniając i ponownie wypromieniowując ciepło słoneczne. Chociaż planeta pochłania dużo promieni słonecznych podczas przesilenia letniego, uwolnienie tej energii zajmuje wiele tygodni. W rezultacie najgorętszy dzień lata zwykle zbiega się z miesiącami Yaxkin, Mol i Ch’en (lipiec i sierpień na półkuli północnej).
Każdego roku Słońce przemieszcza się do punktu przesilenia letniego, czyli szerokości geograficznej 23-1/4 stopnia na północ, co nie oznacza, że Ziemia jest bliżej Słońca, ale raczej, że nachylenie osi Ziemi ma większy wpływ na pory roku niż odległość Ziemi od Słońca. Podczas lata na półkuli północnej Ziemia jest w rzeczywistości bardziej oddalona od Słońca.
Większość miast Majów znajduje się na południe od tej szerokości geograficznej, co oznacza, że Słońce można obserwować bezpośrednio nad głową w czasie, gdy przechodzi ono nad ich szerokością geograficzną. Dzieje się to dwa razy w roku, w równych odstępach czasu wokół dnia przesilenia.
Na przykład w piramidzie Kuk’ulkán, w Chichen Itzá, Waxaq’tun i innych miastach Majów; rok po roku możemy obserwować tam to wspaniałe zjawisko; wschodzące Słońce oświetla tylko dwie z czterech ścian piramidy, tworząc niesamowity spektakl światła i cienia, który wyznacza dokładny początek Saq’ Q’ij (przesilenia letniego).
Ten zdumiewający i majestatyczny spektakl wynika z 20% nachylenia w stosunku do geograficznej północy, z jaką nasi dziadkowie Majowie budowali swoje budynki. Architektoniczna precyzja ponad wszelką wątpliwość. Z tego powodu podczas przesilenia letniego i zimowego o zachodzie słońca dwie z czterech fasad są oświetlone, tworząc spektakl niezrównanego cienia.
Zamek (piramida el Castillo) w Chichen Itza to 365-dniowy kalendarz Majów Ab, najdokładniejszy ze wszystkich kalendarzy na Ziemi, nawet dokładniejszy niż ten używany obecnie. Wyznacza on dokładną datę głównych zjawisk astronomicznych, takich jak Saq’ Q’ij (przesilenie letnie).
Na przykład mówi nam, że lato na biegunie północnym tego roku 12 N’OJ 5152 (2,024) oficjalnie rozpoczyna się 4 KAWOK, 2 YAXKIN tego roku 12 N’OJ 5152, co odpowiada 20 czerwca w kalendarzu gregoriańskim, najdłuższym dniem w roku na półkuli północnej i najkrótszym dniem na półkuli południowej.
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego przesilenie letnie występuje w innym dniu co cztery lata w obecnym kalendarzu, powodem jest niedokładność i niedoskonałość kalendarza gregoriańskiego, który ma rok przestępny (co oznacza, że luty ma dodatkowy dzień, aby kalendarz gregoriański był zgodny z tropikalnym rokiem astronomicznym, który ma 365,2422 dni).
Ogólnie rzecz biorąc, dokładna data przesilenia letniego zmienia się z roku na rok w kalendarzu gregoriańskim, ale następuje poważna zmiana, gdy jest to rok przestępny, co pokazuje jego wielką niedokładność, coś, co nie zdarza się w idealnym 365-dniowym kalendarzu Maya Ab’.
Saq’ Q’ij (przesilenie letnie) to magiczny, oczyszczający czas błogosławieństwa obfitości, płodności, radości, blasku i młodości dla nas, Majów, dlatego też wykonujemy wielkie ceremonie Majów, które rozpoczynają się w zaciszu naszych domów, a kończą w naszych ulubionych świętych miejscach Majów w naszych społecznościach.
Ceremonie te mają na celu zjednoczenie się z ruchem stworzenia Ajaw i otrzymanie potężnych błogosławieństw tego wielkiego dnia i przez cały czas lata na półkuli północnej. Nasi mędrcy mówią, że latem jest rosa dla wszystkich. Latem występuje silne promieniowanie w sensie duchowym; mówią, że Słońce jest reprezentacją Ajaw (Stwórcy), dlatego latem promieniowanie słoneczne ma silniejszy wpływ w wymiarze fizycznym.
Jedną z głównych ceremonii, która jest wykonywana, jest ceremonia błogosławieństwa Ojca Słońce o świcie w dniu Saq’ Q’ij (przesilenie letnie) i przed upływem jednej czwartej dnia, nasi starsi mówią, że im wcześniej, tym lepiej. Jeśli ktoś z nagłych powodów nie może przybyć na czas na ceremonię błogosławieństwa Ojca Słońce, może ją wyrecytować do południa, mówią również, że błogosławieństwo Saq’ Q’ij powinno być recytowane po porannych modlitwach, w gronie przyjaciół rodziny lub w zgromadzeniu mężczyzn, kobiet i dzieci, jak przystało dla spełnienia tak ważnego dla Majów błogosławienia potężnego Kinich’ Ajaw, Junajpú r’i Q’ajaw.
Dlatego na ten szczególny dzień zaleca się, aby rodzice przyprowadzili swoje dzieci i razem z nimi odmówili błogosławieństwo Saq’ Q’ij (przesilenia letniego). Zaleca się również, jeśli to możliwe, założenie odświętnych ubrań na tę wielką ceremonię recytacji błogosławieństwa Saq’ Q’ij (przesilenia letniego), ponieważ tego dnia staniemy przed wielkim i potężnym K’inich Ajaw.
Piękny zwyczaj Majów, który łączy nas bezpośrednio z sercem Ojca Słońce i piękna terapia, która bardzo korzystnie wpływa na ludzkie oko (podczas części ceremonii patrzy się na Slonce). Osobiście prowadziliśmy tę ceremonię nie tylko w Saq’ Q’ij, ale wielokrotnie, gdy mieliśmy okazję to zrobić, ponieważ jest to bardzo zachwycające i bardzo zdrowe dla wzroku, choć brzmi to dziwnie, ale taka jest prawda.
Jednocześnie trzeba to robić, gdy Słońce zachodzi, a nigdy, gdy Słońce jest w zenicie; ponieważ możesz zostać oślepiony na zawsze, ale kiedy zachodzi, jest to wielkie doznanie ibłogosławieństwo, aby je zobaczyć, rozmawiać z nim od wewnątrz lub werbalnie, tak jak chcesz.
To przyjemność dzielić się naszymi tradycjami Majów z wami wszystkimi. Życzę wspaniałego dnia Saq’ Q’ij, przesilenia letniego tego 4 KAWOK 2 YAXKIN siódmego miesiąca tego roku 12 N’OJ 5,152 (20 czerwca 2024).
Powyższe informacje i zdjęcie pochodzą ze strony MAYATECUM.COM:
(https://mayatecum.com/solsticio_verano/).
Z poważaniem: www.MayaTecum.com Ajkij i Ajtij ludu Majów.
Uwaga: Strona MayaTecum.com jest wspierana przez darowizny użytkowników takich jak Ty, zostaw nam miłą darowiznę lub kup nasze produkty, abyśmy mogli dalej działać (można to zrobić tutaj: https://mayatecum.com/tienda-maya-tecum/ ).
Pozdrawiam słonecznie ☀