MUMIO SHILAJIT- PANACEUM STAROŻYTNOŚCI
Jakiś czas temu natknąłem się na mumio i jako że potrzebowałem wsparcia dla moich stawów, postanowiłem spróbować, tym bardziej że synchronicznie dostałem od znajomej rzetelne źródła informacji o zastosowaniu mumio w medycynie tradycyjnej, a także o przeprowadzonych badaniach naukowych. Złożyłem informacje pochodzące z tych źródeł, z mojego kilkumiesięcznego doświadczenia oraz uzyskane na wschodzie i dzielę się nimi w postaci poniższej publikacji.
ZAGADKOWE PANACEUM STAROŻYTNOŚCI
Już ponad trzy tysiące lat medycyna tradycyjna Iranu, Arabii, Azji Środkowej, Indii oraz Chin stosuje wydobywane w górach naturalne lekarstwo, znane jako mumio. W ocalałych starożytnych rękopisach, napisanych w językach arabskim, perskim, tureckim, chińskim, indyjskim, tatarskim, azerskim – wszędzie opisuje się tą substancję z zadziwiającą zgodnością jako niezawodne lekarstwo, leczące wiele chorób. Arystoteles zalecał mumio przy bólach głowy, „flegmatycznym charakterze”, dreszczach, paraliżu nerwu twarzowego, epilepsji. Sławni medycy starożytnego świata arabskiego – Abu Ali ibn Sina (Awicenna), Abu-Rajchan Muchammad ibn Achmed al.-Beruni i inni omawiali sposoby wydobywania i oczyszczania oraz zastosowania mumio w leczeniu złamań, zwichnięć, zatruć, choroby Heinego-Medina, migreny, wrzodów przewodu pokarmowego i pęcherza moczowego, gruźlicy itp. Opisując właściwości tego uniwersalnego lekarstwa podkreślali, że daje ono siłę całemu organizmowi a szczególnie sercu, usuwa ślady choroby reumatycznej, normalizuje funkcje wszystkich organów, polepsza działalność organów płciowych, leczy kaszel, niedrożności, paraliże, drgawki, kurcze, „rozpędza” niektóre nowotwory, pomaga przy chorobach stawów i kości, astmie, anginie, ukąszeniach skorpionów, chorobach żołądka, pluciu krwią, nie trzymaniu moczu, przy „słoniowatości”, jąkaniu. Jak wynika z analizy starożytnych tekstów, stosowano mumio do leczenia różnorodnych chorób. Jednak najlepszy efekt dawało ono przy leczeniu złamań kości.
Sława mumio przeniknęła i do Europy Zachodniej. Kilkakrotnie wzmianki o mumio znajdziemy w dramatach Szekspira, np. Falstaff mówi: „Powinienem zjeść górę mumio”, w Makbecie o mumio śpiewają wiedźmy. W dawnych wiekach w Europie mumio dostępne było w aptekach i figurowało w Farmakopeach. Nazwa mumio w sanskrycie – shilajit – ma ponad 5000 lat. Mumiyo, znane było w północnych Indiach jako salajit, shilajatu, mimie lub mummiyo, zostało nazwane „starożytnym panaceum” i „cudownym darem Bożym”. I jak większość rzekomych panaceum, przepisano mu działanie odmładzające, a tradycyjni uzdrowiciele używali go jako środka tonizującego, adaptogennego i antystresowego. Jest to naturalny dar, który jest używany od czasów starożytnych do leczenia różnych chorób i poprawy wyglądu. Na pierwszy rzut oka jest to zwykła żywica o wyraźnym ostrym zapachu, ale w rzeczywistości mumio (shilajit) jest kompleksem związków organicznych i nieorganicznych powstałych w wyniku aktywności życiowej roślin, owadów i zwierząt, które są zmieszane ze składnikami gleby, a tym samym wzbogacone naturalnymi złożonymi związkami o właściwościach terapeutycznych i profilaktycznych. Ten złożony związek został uzyskany w wyniku wielu tysięcy lat zmian w masie zgromadzonej w warstwach skał wysokogórskich.
Mumio do dzisiaj nie zdradza swoich tajemnic. Pomimo dokładnego zbadania składu chemicznego, naukowcy nie są zgodni w kwestii zasadniczej, – czym jest mumio, jakie jest jego pochodzenie. Na pewno jest to produkt naturalny, podobny do smoły, o charakterystycznym zapachu i gorzkim smaku, koloru od prawie czarnego do żółto-brązowego, znajdowany w głębokich pieczarach gór Azji Środkowej, Tybetu, Iranu, Afganistanu, na dużych wysokościach (około 3 tysięcy metrów). Podobno znaleziono je także na Antarktydzie. Ma unikalny skład chemiczny – dużo związków organicznych (w tym jad pszczeli, aminokwasy, witaminy z grupy B, olejki eteryczne, sterydy, kwas benzoesowy, kwas hipurowy), ale także krzemiany, mnóstwo mikroelementów (glin, krzem, sód, żelazo, magnez, fosfor, bar, siarkę, beryl, mangan, wanad, tytan, srebro, miedź, ołów, cynk, bizmut, nikiel, kobalt, stront, chrom, gal, molibden, wapń, potas, cyna). Pomimo badań naukowych i tradycyjnego stosowania, dokładne pochodzenie mumiyo wciąż pozostaje tajemnicą. Biorąc pod uwagę, że dojrzewanie trwa długo i zachodzi spontanicznie, obecne teorie są najlepszym przypuszczeniem, na jakie mogą przyjąć naukowcy. Proces wytwarzania mumio nigdy nie został naukowo odtworzony.
Skład mumio
Mumio składa się głównie z substancji humusowych, w tym kwasów fulwowych, które stanowią od 60 do 80% całej nutraceutyki, a także niektórych oligoelementów, w tym selenu, który działa przeciwstarzeniowo.
Substancje humusowe powstają w wyniku rozkładu materii organicznej, głównie roślinnej, będącej efektem działania wielu mikroorganizmów.
Mumio zawiera:
- 30 mikroelementów;
- 28 pierwiastków chemicznych;
- 10 tlenków metali;
- 6 aminokwasów;
- imponująca gama różnych witamin, zwłaszcza wielu witamin z grupy B;
- olejki eteryczne;
- jad pszczeli;
- kwas fulwowy, główny składnik aktywny;
- kwas humusowy (i kwasy uronowe);
- inne metabolity roślinne i mikrobiologiczne (takie jak dibenzo-alfa-pirony);
- małe peptydy i aminokwasy;
- niektóre lipidy;
- glikozydy fenolowe.
Naukowcy wysuwają hipotezę, że kwas fulwowy działa w organizmie jako cząsteczka nośnikowa, pomagając transportować składniki odżywcze do głębokich tkanek i usuwać głęboko zakorzenione toksyny. Zgodnie z tą teorią bioaktywne związki zawarte w shilajit zwiększają korzyści i biodostępność innych ziół. Jednak nie ma wystarczających dowodów na poparcie tej koncepcji.
Dzięki nowoczesnym badaniom okazało się, że mumiyo zawiera grzyby o właściwościach bardzo podobnych do penicyliny, dzięki tym grzybom mumiyo może działać jako niezawodny środek bakteriobójczy w leczeniu dużej liczby chorób zakaźnych, na przykład takich jak czerwonka, gruźlica i wszelkie choroby związane z procesami zapalnymi. W Polsce mumio nie jest produktem leczniczym, więc podane tu informacje mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być wykorzystywane do samodiagnozy ani przepisywania leczenia, w tym celu skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
Według informacji podanej przez dystrybutora w skład oczyszczonego mumio ałtajskiego w postaci pasty wchodzą:
kwasy humusowe – źródło ponad 20 wymiennych i niezbędnych aminokwasów (glutamina, glicyna, histydyna, fenyloalanina, metionina, treonina, tryptofan, izoleucyna, lizyna, arginina, walina, kwas asparaginowy itp.), minerałów (mangan, potas, magnez, żelazo, wapń, sód, fosfor, chrom, nikiel, cynk, siarka, krzem, selen, srebro, kobalt, aluminium), jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (oleinowy, petroselinowy, linolowy, linolenowy itp.), fosfolipidy, olejki eteryczne, kwasy organiczne (gipsurowy, benzoesowy, adypinowy, bursztynowy, cytrynowy, szczawiowy, kojowy, winowy itp.), żywice, flawonoidy (rutyna), karotenoidy (prowitamina A), witaminy (B1, B2, B3, B6, B12, P, C, A, E). Szczególną wartością wymienionych składników jest ich biodostępność, czyli wysoka zdolność do wchłaniania przez organizm.
Preparaty zawierające kwasy humusowe są wykorzystywane do następujących celów:
Wzmocnienie właściwości ochronnych układu immunologicznego;
Normalizacja metabolizmu i pracy przewodu pokarmowego;
Wspieranie procesów metabolizmu tkanki kostnej i mięśniowej;
Zwiększenie wydajności i szybkości procesów regeneracyjnych w organizmie (na przykład w układzie mięśniowo-szkieletowym, na skórze itp.);
Poprawa stanu skóry, włosów i paznokci;
Neutralizacja patogennej flory (chorobotwórczych mikroorganizmów) różnego pochodzenia;
Neutralizacja wolnych rodników;
Detoksykacja organizmu, oczyszczanie z soli metali ciężkich, pierwiastków promieniotwórczych, azotanów, fosforanów i innych substancji balastowych.
Zalecana dawka dla dorosłych to 0,2-0,6g na dobę (zależy to od masy ciała osoby: do 70 kg – 0,2 g, 80 kg – 0,3 g, do 90 kg – 0,3–0,4 g, więcej powyżej 90 kg – 0,4–0,5 g ) przez 3-4 tygodnie. Rozpuścić w 200ml (lub mniej) ciepłej wody (można użyć miodu dla smaku), herbaty ziołowej, mleka roślinnego i wypić przed lub po posiłku. Można podzielić na 2-3 równe porcje w ciągu dnia. Mumio może być przyjmowane bez rozcieńczania, ale wiele osób uważa, że ma bardzo gorzki smak, można też przyjmować z miodem pszczelim. Po miesięcznym stosowaniu zalecana jest 2-tygodniowa przerwa dla uzyskania lepszch rezultatów. Cykl można powtarzać kilkukrotnie w ciągu roku.
W przypadku procesów zapalnych w jamie ustnej stosować jako płukankę: rozpuścić 1-2 g mumio w szklance wody. Płukać gardło 1/3 szklanki 3 razy dziennie przez 7 dni.
Mumio można stosować w postaci maseczek, kompresów i wcierek: 1 łyżeczkę mumio należy rozcieńczyć wodą do konsystencji jednolitej owsianki. Zaleca się wykonywanie maseczek nie częściej niż 2 razy w miesiącu.
Podczas leczenia mumio bardzo ważne jest przestrzeganie diety i spożywanie pożywienia z umiarem. W tym czasie nie zalecane jest spożywanie alkoholu!
Wskazania podane przez dystrybutora w skład oczyszczonego mumio ałtajskiego:
– złamania, urazy, oparzenia
– rozstępy na skórze po porodzie
– niekorzystne zmiany w układzie pokarmowym (wrzody, zapalenie żołądka, krwawienie itp.)
– procesy zapalne i zakaźne narządów moczowo-płciowych
– zapalenie gruczołu krokowego i gruczolak prostaty
– cukrzyca i związane z nią powikłania
– alergie, zaburzenia metaboliczne, nadwaga
– niekorzystne zmiany w układzie sercowo-naczyniowym, wysokie ciśnienie krwi
– zmiany w naczyniach krwionośnych, zmiany miażdżycowe, żylaki, hemoroidy
– zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, złogi soli, dna moczanowa
– kamica moczowa, choroby nerek, wątroby i pęcherzyka żółciowego
– zapalenie sutka
– nerwobóle, zapalenie nerwów, neurodermit, poliomyelitis, rwa kulszowa, reumatyzm
– zaparcia
– zmiany onkologiczne
– zaburzenia widzenia w każdym wieku
– częste przeziębienia i choroby zakaźne, zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc itp.
– zmiany skórne, w tym łuszczyca, trądzik, czyraki itp.
12 udowodnionych właściwości leczniczych mumio
Złożony skład mumiyo decyduje o jego właściwościach leczniczych; mumio zawiera substancje biologicznie czynne, które dobrze rozszerzają naczynia krwionośne, co jest niezwykle istotne w leczeniu nadciśnienia, stwardnienia rozsianego, bólów głowy, zawałów serca, a także niektórych chorób bezpośrednio związanych z przemianą materii. zaburzenia.
Przyjrzyjmy się temu bardziej szczegółowo:
1. Chroni przed chorobą Alzheimera
Głównym składnikiem mumio jest przeciwutleniacz znany jako kwas fulwowy. Ten silny przeciwutleniacz wspomaga zdrowie poznawcze, zapobiegając gromadzeniu się białka tau. Białka Tau są ważną częścią naszego układu nerwowego, ale ich nagromadzenie może spowodować uszkodzenie komórek mózgowych.
Naukowcy uważają, że kwas fulwowy zawarty w shilajit może zatrzymać nieprawidłowe gromadzenie się białka tau i zmniejszyć stan zapalny, potencjalnie łagodząc objawy choroby Alzheimera.
Potrzebnych jest jednak więcej badań i prób klinicznych.
2. Leczy niepłodność męską i zwiększa poziom testosteronu
Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym, ale u niektórych mężczyzn jego poziom jest niższy niż u innych.
Objawy niskiego poziomu testosteronu obejmują:
- Niski popęd seksualny;
- Wypadanie włosów;
- Utrata masy mięśniowej;
- Zmęczenie;
- Odkładanie się tłuszczu.
Mumio badano również pod kątem zwiększania płodności u mężczyzn. W jednym badaniu 60 niepłodnych mężczyzn przyjmowało shilajit dwa razy dziennie przez 90 dni. Po okresie testowym prawie połowa mężczyzn, którzy ukończyli leczenie, doświadczyła wzrostu całkowitej liczby i ruchliwości plemników, a także liczby i stopnia, w jakim plemniki przemieszczają się w stronę komórki jajowej, co ma wpływ na płodność mężczyzn.
W innym badaniu zbadano zdolność Shilajitu do zwiększania poziomu testosteronu u zdrowych ochotników. Mężczyźni w wieku 45 – 55 lat otrzymywali mumio przez 90 dni. Pod koniec tego okresu naukowcy zaobserwowali znaczny wzrost poziomu testosteronu.
3. Zmniejsza zmęczenie
Zespół chronicznego zmęczenia (CFS) to choroba charakteryzująca się długotrwałym zmęczeniem fizycznym i psychicznym, nieustępującym po odpoczynku lub śnie, któremu towarzyszą liczne objawy stawowe, mięśniowe, infekcyjne i neuropsychologiczne. Naukowcy uważają, że suplementy shilajit mogą zmniejszać objawy CFS i przywracać energię.
CFS powiązano z dysfunkcją mitochondriów. Dzieje się tak, gdy komórki nie wytwarzają wystarczającej ilości energii.
W badaniu przeprowadzonym w 2012 roku naukowcy podawali szczurom laboratoryjnym shilajit przez 21 dni, a następnie wywołali CFS, zmuszając szczury do pływania przez 15 minut przez 21 dni bez przerwy. Wyniki pokazały, że shilajit pomógł zmniejszyć wpływ CFS.
Naukowcy zauważyli, że shilajit może pomóc poprawić funkcjonowanie komórek w organizmie, co oznacza, że może zmniejszyć zmęczenie i naturalnie zwiększyć poziom energii.
4. Działa jako przeciwutleniacz
Ponieważ shilajit jest bogaty w kwas fulwowy, silny przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny, może również chronić przed wolnymi rodnikami i uszkodzeniami komórek. W rezultacie regularne stosowanie shilajit może promować długowieczność, spowalniać proces starzenia i poprawiać ogólny stan zdrowia.
5. Pomaga przy chorobie wysokościowej
Objawy tego stanu:
- Obrzęk płuc.
- Letarg lub uczucie zmęczenia.
- Niedotlenienie.
Choroba wysokościowa może być spowodowana niskim ciśnieniem powietrza, niskimi temperaturami lub dużą prędkością wiatru. Naukowcy uważają, że shilajit może pomóc w przezwyciężeniu problemów ze wzrostem. Może działać jako przeciwutleniacz poprawiający odporność i pamięć, jako środek przeciwzapalny, jako wzmacniacz energii i jako środek moczopędny w celu usunięcia nadmiaru płynów z organizmu. Uważa się, że ze względu na te korzyści shilajit pomaga przeciwdziałać wielu objawom związanym z wysokością.
6. Zwiększa hemoglobinę
Niedokrwistość z niedoboru żelaza może wynikać z diety ubogiej w żelazo, utraty krwi lub niezdolności do wchłaniania żelaza.
Objawy obejmują:
- Zmęczenie.
- Słabość.
- Zimne dłonie i stopy.
- Ból głowy.
- Arytmia.
Jednak suplementy shilajit mogą stopniowo zwiększać poziom żelaza.
Przeprowadzono badanie na szczurach. 18 szczurów podzielono na trzy grupy. Naukowcy wywołali anemię w drugiej i trzeciej grupie. W 11. dniu badania szczury z trzeciej grupy otrzymały 500 mg mumio. W 21 dniu od wszystkich grup pobrano próbki krwi. Wyniki wykazały, że szczury z trzeciej grupy miały wyższy poziom hemoglobiny, hematokrytu i czerwonych krwinek w porównaniu ze szczurami z drugiej grupy. Są to wszystkie istotne składniki krwi.
Shilajit zawiera wysoki poziom kwasu humusowego i żelaza, które mogą być przydatne w leczeniu anemii z niedoboru żelaza.
7. Wzmacnia serce
Shilajit może również chronić serce i poprawiać zdrowie serca. Niedawne badania na szczurach wykazały, że shilajit ma działanie ochronne na serce.
Po wstępnym leczeniu shilajitem niektórym szczurom podano izoproterenol, aby spowodować uszkodzenie serca. Badanie wykazało, że szczury, którym podano shilajit przed uszkodzeniem serca, miały mniej uszkodzeń serca.
Należy pamiętać, że shilajit może w niektórych przypadkach obniżać ciśnienie krwi i nie powinien być przyjmowany przez osoby z aktywną chorobą serca.
8. Wspomaga utratę wagi
Nadwaga męczy mięśnie i obciąża kości. Badanie opublikowane w Journal of Medicinal Foods wykazało, że osoby otyłe, które przyjmowały doustne suplementy oczyszczonego shilajit, lepiej reagowały na ćwiczenia niż osoby, które tego nie robiły.
Wysoka zawartość niezbędnych mikroelementów w mumio pobudza metabolizm, co również przyczynia się do skutecznej utraty wagi. Przebieg leczenia nie powinien być krótszy niż 20 dni. Powinieneś zażywać 0,2 grama mumio dwa razy dziennie. Regularne spożywanie normalizuje metabolizm elektrolitów, a także pomaga organizmowi pozbyć się większości niepotrzebnych rezerw tłuszczu.
Mumio jest w stanie szybko zrekompensować niedobory ważnych substancji na poziomie komórkowym, dzięki czemu w organizmie zatrzymują się szkodliwe substancje i toksyny.
Podczas trzytygodniowego kursu zrezygnuj z napojów alkoholowych i bardzo tłustych potraw, preferując owoce. Należy zauważyć, że taka utrata masy ciała jest przeciwwskazana w czasie ciąży i nie można jej przepisać dziecku w wieku poniżej 12 lat.
9. Działanie przeciwnowotworowe
Rak wątroby. Mumio jest również obiecujący w walce z niektórymi rodzajami raka. Jedno z badań wykazało, że shilajit pomógł przyspieszyć niszczenie komórek nowotworowych w wątrobie.Zahamowało także namnażanie się tych komórek nowotworowych. Naukowcy zauważyli, że ich wyniki wskazują, że shilajit ma działanie przeciwnowotworowe, ale potrzebne są dalsze badania.
10. Niszczy wirusy opryszczki
Szeroka gama minerałów i związków znajdujących się w shilajit może również pomóc w walce z wirusami. W jednym z badań zauważono, że shilajit może zwalczać i niszczyć kilka różnych wirusów w izolowanych środowiskach, w tym niektóre wirusy opryszczki.
Naukowcy zauważyli, że choć wydaje się to skuteczne, potrzebne są dalsze badania na ludziach, aby potwierdzić te twierdzenia.
11. Pomaga pozbyć się uzależnienia
Niektórzy badacze mają nadzieję, że mieszanina substancji aktywnych zawarta w shilajit może pomóc ludziom przezwyciężyć uzależnienie, ale potrzebnych jest znacznie więcej badań. Nie ma badań klinicznych potwierdzających stosowanie shilajitu u osób uzależnionych, nieznane są także jego interakcje z lekami psychotropowymi.
W jednym badaniu na myszach shilajit zmniejszał objawy odstawienia, pomagając jednocześnie ograniczyć uzależnienie. Żywica działała poprzez zmianę poziomu dopaminy w układzie limbicznym (korowo-hipokampowym), obszarze mózgu kontrolującym emocje.
Inna grupa badaczy zastanawiała się, czy shilajit może odgrywać rolę w uzależnieniu od opioidów. Powszechnie wiadomo, że opioidy takie jak morfina szybko wywołują tolerancję, przez co ludzie wymagają coraz większych dawek. Shilajit zmniejsza ryzyko rozwoju tolerancji na morfinę u myszy, ale jego wpływ na ból i tolerancję leku u ludzi nie jest znany.
12. Wspomaga zdrowie jelit
Bada się, że shilajit jest przeciwutleniaczem, chroniącym organizm przed uszkodzeniem żołądka spowodowanym stresem oksydacyjnym i stanem zapalnym.
Kwas fulwowy zawarty w tej biomasie zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego i pepsyny w żołądkach szczurów, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów. Nieznany jest również jej wpływ na zaburzenia jelitowe i żołądkowe u ludzi.
Z kolei kwas benzoesowy znajdujący się w mumio ma działanie antybakteryjne. Naukowcy uważają, że może zwalczać bakterie w żołądku i jelitach, co może potencjalnie pomóc w infekcjach jelitowych.
Mumio dla dzieci
Naturalne mumio jest niezrównanym źródłem przydatnych mikroelementów. Jeśli nie przekroczysz przepisanej dawki, nie wyrządzi dziecku absolutnie żadnej szkody. Należy ściśle przestrzegać następujących norm: od 3 miesięcy do roku – nie więcej niż 0,02 grama; od 1 roku do 9 lat – 0,05 grama; od 9 do 14 lat – 0,1 grama.
Do podawania doustnego mumio należy rozcieńczyć w wodzie w proporcji 5 gramów na 1 gram na 4 łyżki wody. Jedna łyżeczka roztworu zawiera 0,1 grama mumio. Powstałą kompozycję należy przechowywać w lodówce i zużyć nie dłużej niż 10 dni od daty przygotowania.
U dzieci wskazany jest przy zwichnięciach, złamaniach, nadwyrężeniach mięśni, a także przy ciężkich stłuczeniach. W przypadku bólu zęba należy ugniatać 0,1 grama mumio i nakładać mieszaninę na dotknięty ząb. W przypadku dermatoz można zastosować stężony roztwór mumio – 20 gramów mumio na pół litra wody. Zaleca się przetrzeć tym produktem dotknięte obszary skóry.
Korzyści mumio w kosmetyce
Mumio od wielu lat jest cenione w kosmetologii. Już w starożytności stosowano go do pielęgnacji skóry i włosów. Na wynik nie trzeba będzie długo czekać, ponieważ mumio ma właściwości odmładzające, oczyszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne.
Żywica górska aktywuje produkcję włókien kolagenu i elastyny, likwiduje trądzik i plamy starcze, a także leczy blizny.
Mumio na rozstępy
Krem z mumio przywraca skórze elastyczność, pomaga pozbyć się rozstępów, a także pomaga im zapobiegać. Silne działanie regenerujące, jakie taka substancja wywiera na komórki, zostało docenione przez wiele współczesnych kobiet. Stosowanie kremu z mumio jest bezpieczne w czasie ciąży i podczas długiego okresu karmienia piersią. Aby przygotować taki krem w domu, należy wziąć dowolny krem dla dzieci i 4 gramy mumio, które należy najpierw rozcieńczyć w 1 łyżeczce wody. Dobrze wymieszaj powstałą mieszaninę, aż będzie gładka i przechowuj w lodówce.
Aby uzyskać rezultaty, zaleca się nakładanie kremu na problematyczne partie ciała przez co najmniej cztery miesiące. Można go także wcierać profilaktycznie w uda, pośladki i okolice klatki piersiowej. Już po miesiącu można zauważyć znaczny wzrost elastyczności skóry, a po pełnej kuracji każda kobieta będzie w stanie niemal całkowicie pozbyć się nieestetycznych rozstępów na ciele.
Mumio na twarz
Z mumio możesz zrobić wspaniałe maseczki do twarzy, które zadziwiają swoją skutecznością. Ta niezwykła żywica posiada unikalne minerały i biologicznie aktywne składniki. Mumio doskonale walczy ze starzeniem się skóry i pierwszymi zmarszczkami. Ta niesamowita mieszanka, na którą składają się substancje organiczne i nieorganiczne, ma silne działanie odmładzające. Aby przygotować uniwersalny krem na bazie tej żywicy, należy wziąć 1 łyżkę kremu do twarzy i 14 gramów mumio. Wymieszaj składniki. Maska lecznicza jest gotowa. Należy go nakładać przed snem, pozostawić na skórze około 15 minut, następnie spłukać ciepłą wodą. Przy regularnym stosowaniu ten produkt sprawi, że Twoja skóra będzie promieniować zdrowiem.
Do zrobienia łagodzącej maski potrzebujemy 1 łyżeczkę mumio, 2 łyżki rumianku polnego i 100 ml wody. Rumianek zalewamy wrzącą wodą i trzymamy na ogniu przez co najmniej trzy minuty, po czym bulion przefiltrowujemy i mieszamy z żywicą. Konsystencja będzie jak śmietana. Maskę można nakładać o każdej porze dnia, pozostawiając ją na twarzy na 15–20 minut. Pomoże złagodzić stany zapalne i zmęczenie skóry.
Mumio na włosy
Niezależnie od przyczyny wypadania włosów, stosowanie mumiyo daje dobre rezultaty. Regularne stosowanie produktów na bazie mumiyo pozytywnie wpływa na poprawę nasycenia koloru włosów i odbudowę łamliwych końcówek. Ten wyjątkowy produkt stosowany jest najczęściej zewnętrznie w połączeniu ze zwykłymi szamponami.
Weź niewielką ilość szamponu, 1 łyżkę miodu i 2 gramy mumio. Nałóż kompozycję na skórę i pozostaw na 30 minut, następnie zmyj zwykłym szamponem. Odżywka ta ma silne działanie tonizujące na porost włosów.
Warto zaznaczyć, że mumio doskonale oddziałuje wewnątrzkomórkowo na cebulki, odżywiając górną warstwę naskórka, w której znajdują się mieszki włosowe. Prowadzi to do silnej stymulacji uśpionych mieszków włosowych, a także do zauważalnego wzmocnienia włosów znajdujących się już bezpośrednio w fazie wzrostu.
Skutki uboczne mumio
Badanie sugeruje, że shilajit jest bezpieczny do długotrwałego stosowania jako suplement diety. Istnieją jednak pewne potencjalne skutki uboczne. Shilajit może obniżać ciśnienie krwi, co może być niebezpieczne dla osób przyjmujących leki na nadciśnienie. Osoby z czynną chorobą serca lub niedociśnieniem powinny również unikać przyjmowania shilajit, aby zapobiec spadkowi ciśnienia krwi.
W powyższym opracowaniu wykorzystałem informacje dystrybutorów mumio ałtajskiego oraz pochodzące z poniżej podlinkowanych artykułów (tam też są odnośniki do publikacji wyników wspomnianych badań naukowych):
https://web.archive.org/web/20150219145612/http://ciecinski.eco.pl/mumio.html
Dziękuję autorom publikacji za dostęp do cennych informacji.
Osobiście polecam oczyszczone mumio z gór Ałtaju, w postaci pasty, ponieważ mamy wtedy gwarancję, że używamy czystego mumio bez dodatków, jakie mogą być w tabletkach, czy innych formach. Do zastosowania zewnętrznego, np. maseczki, kremy, czy płukanki, dziecinnie prosto można zrobić samodzielnie z pasty, jak podałem w publikacji. Sam stosowałem i stosuję nadal z powodzeniem już dłuższy czas, jeśli potrzebujesz mumio, zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam słonecznie ☀