ZNACZENIE CZTERECH KOLORÓW KUKURYDZY

 In Artykuły

Według Pop Vuh, z kukurydzy zostały wykonane ciała pierwszych czterech mezczyzn (półbogów) przez Stwórcę i Kreatora, dziadków Ixpiyacóc i Ixmucane. Ci pierwsi ludzie to B’alam Tzité, B’alam Aq’ab, Majukuta, Ik’i B’alam.

Cztery kolory kukurydzy, które nosimy w naszym ciele, manifestują boskość tych pierwszych czterech mężczyzn, reprezentują energetyczną manifestację czterech kosmicznych elementów, które utrzymują cztery główne punkty wszechświata, Ziemię, Wodę, Ogień i Powietrze.

Kukurydza czerwona: reprezentuje B’alam Tzité, jednego z czterech pierwszych półbogów. To element Ognia, który rządzi i utrzymuje kierunek wschodni wszechświata. Jest to manifestacja energii Ognia, generatora życia, światła i boskiej jasności. Przedstawia on krew, która płynie w naszych żyłach, Ogień, który płonie, ciepło Słońca, które nas oświetla.

Kukurydza czarna: reprezentuje B’alam Aq’ab. To element ZIEMI zarządza i pilnuje kierunku zachodniego. Jego przejawem jest to, co wewnętrzne, co ukryte w życiu, co reprezentuje noc, czarny kolor naszych włosów.

Kukurydza biała: reprezentuje Majukuta. Jest to element Powietrza, zarządza i strzeże kierunkiem północnym, jego przejawem jest subtelność, oddech życia, generator mądrych i boskich idei. Przedstawia ona biały kolor naszych zębów i kości.

Kukurydza żółta: reprezentuje Ik’i B’alam, element Wody, który zarządza i utrzymuje kierunek południowy. Przejawia się to w naturze, roślinności, wodzie planety, wodzie w naszym organizmie, kolorze naszej skóry.

Źrodło: Buen Vivir

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2235585213209067&id=100002728309268

 

Zostaw Komentarz

Translate »