Znaczenie czterech kolorów kukurydzy w Gwatemali

 In Artykuły

Patrząc na kolory kukurydzy zbieranej w Gwatemali, rzadko myśli się o znaczeniu i historii stojącej za każdym z nich.  W różnych regionach Gwatemali powszechnie obserwuje się różne kolory kukurydzy. Jednak znaczenie tych barw nie jest tak dobrze znane, mimo ich znaczenia w tożsamości kulturowej kraju.

 

Znaczenie kolorów kukurydzy w tradycji przodków

W ramach światopoglądu i filozofii Majów istniały cztery kolory, które były fundamentalne dla ich wierzeń. Tymi kolorami były: czerwony, biały, żółty i czarny. W rzeczywistości były one używane do określania czterech narożników wszechświata.

Wschód lub obszar, gdzie słońce wschodzi, jest reprezentowany przez kolor czerwony. Bo oznacza początek wszelkiej aktywności w czasie i przestrzeni.

Natomiast zachód – czyli miejsce, gdzie zachodzi słońce – reprezentowany jest przez kolor czarny i utożsamiany jest z odpoczynkiem.

Północ jest biała i jest filarem drogi i mądrości. Jest to miejsce duchowe i spoczynku przodków Majów.

Południe reprezentowane jest w tej kosmowizji kolorem żółtym, który symbolizuje zbiory.

Ponadto święta księga Majów – Popol Vuh wspomina o tych kolorach odnosząc się do czterech dróg, które trzeba przebyć przed dotarciem do Xibalbá. Według pism „dotarli tam, gdzie krzyżowały się cztery drogi: tam zostali pokonani, tam gdzie krzyżowały się cztery drogi. Droga czerwona, droga czarna, droga biała, droga żółta; cztery drogi”.

W rdzennych społecznościach Gwatemali zbiera się kukurydzę w tych czterech kolorach, a jej znaczenie zakorzenione jest w tradycji tych ludów. Do stworzenia człowieka użyto białej kukurydzy na kości, żółtej na mięśnie, czarnej na oczy i włosy, a czerwonej na krew.

Dlatego kukurydza jest dla tych ludzi nie tylko pożywieniem, ale także częścią tradycji przodków o wielkiej wartości dla ich wierzeń.

 

Ciekawostka

W wioskach Majów w Gwatemali kolory kukurydzy kojarzone są również z kolorami skóry mieszkańców świata, reprezentując tym samym całą ludzkość.

Źródło:

https://aprende.guatemala.com/cultura-guatemalteca/general/significado-colores-maiz-guatemala/

O znaczeniu czterech kolorów kukurydzy w kulturze Majów przeczytasz również tutaj:

www.mayancalendar.eu/2020/11/02/znaczenie-czterech-kolorow-kukurydzy/

 

 

Zostaw Komentarz

Translate »