Winal Kayeb

 In Artykuły

Oprócz kalendarza Tzolkin (Cholq’ij), zwanego popularnie Kalendarzem Majów, Majowie korzystają również z innych rachub czasu do różnych zastosowań. Postanowiłem przybliżyć Wam rachubę czasu o nazwie Haab’ (Ab’), która ma zastosowanie m.in. do celów agrarnych (np. wskazuje czas zasiewów, zbiorów plonów), choć nie tylko. Cykl tego kalendarza trwa 365 dni, składa się z 18 „miesięcy” (winal, uinal) po 20 dni oraz jednego 5-dniowego (Wayeb, Uaieb). Nie ma lat przestępnych, a rok nie zaczyna się 1 stycznia, więc podobieństwo do kalendarza gregoriańskiego jest niewielkie. Wkrótce napiszę o tym więcej, póki co przedstawiam jak wygląda niedawno rozpoczęty „miesiąc” (winal, uinal) o nazwie KAYAB’. Informacje pochodzą ze strony MAYATECUM.COM (https://mayatecum.com/mes-del-haab/?fbclid=IwAR3xKhJ4pWpw_PN8AgIlPqvU_3HgPK-9rp4StmbkDM8TU6RM7L-f1EfURY8) , za pośrednictwem której Starszyzna Majów dzieli się wiedzą. Strona utrzymywana jest z darowizn i sprzedaży produktów, jeśli chcesz ją wesprzeć, podałem odnośnik na końcu tekstu.

 

W kalendarzu Majów Chol Ab’ (Haab’) trwającym 365 dni, jesteśmy w winal KAYAB’, ten miesiąc zaczyna się w dniu 6 B’E 0 KAYAB’ (w kalendarzu gregoriańskim odpowiada to dacie 05.01.2024) tego roku 11 B’E 5,151, roku świętej ścieżki, oświecenia i mistrzostwa.

WINAL KAYAB’

MIESIĄC ŻÓŁTEGO ŻÓŁWIA I ARY (PAPUGI GUACAMAYO)

KAYAB’ to Winal żółtego żółwia i ary, miesiąc starości i choroby w 365-dniowym roku Majów. KAYAB’ to nazwa, która odnosi się do śpiewu ptaków, ropuch i owadów, takich jak czarne robaki, które pojawiają się wśród suchych krzewów, suchych gałęzi, suchych liści, reprezentuje czas przygotowania ziemi do nowego zasiewu w następnym nowym roku Majów, który rozpocznie się za 45 dni, dokładnie w dniu 0 POP’ 5152 (19 lutego 2024).

Miesiąc KAYAB’ jest związany ze starością, chorobą, śmiercią i nieśmiertelnością, dla Majów czas Haab’ jest jak życie człowieka i jego różne etapy, rodzi się, rośnie, rozmnaża, starzeje się, choruje, umiera, a następnie przechodzi do wieczności, gdzie znajdzie prawdziwe oświecenie, światło i przejrzystość prawdy o istnieniu.

KAYAB’ jest Winalem nauki, wiedzy i motorem motywacyjnym, który prowadzi nas do ostatecznego celu. Jest to również miesiąc wiary, nadziei, stabilności i szczęścia Majów.

Jego nazwa w języku Maya K’iche’ brzmi: R’OX TZ’IJ, co oznacza: TRZECI MIESIĄC BIAŁYCH KWIATÓW. Miesiąc ten trwa od 5 do 24 stycznia bieżącego roku.

Głównym przesłaniem tego Winal KAYAB jest: „Naucz się dbać o siebie; pamiętaj, że największym bogactwem, jakie masz w życiu, jest twoje zdrowie, jeśli masz dobre zdrowie, masz wszystko, jeśli nie masz dobrego zdrowia, nie masz nic, dbaj o swoje zdrowie”.

Dla Majów dbanie o zdrowie było bardzo ważne, dlatego choroby nie rozprzestrzeniały się wśród cywilizacji Majów; ponieważ dbali o swoje zdrowie, utrzymanie dobrego zdrowia duchowego, psychicznego, fizycznego i emocjonalnego jest istotną częścią lepszego życia tu i teraz na Matce Ziemi.

Trudno jest osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie życia, gdy ciągnie się za tobą choroba, dlatego priorytetem jest skupienie się na dobru samego siebie, dbanie o siebie nie jest samolubne, ale konieczne, aby móc dać z siebie to, co najlepsze innym.

W kulturze Majów istnieje siedem wskazówek dotyczących zdrowia, które są następujące: 1. Wybacz sobie i wybacz innym, abyś nie zachorował. 2. wysypiaj się, aby odnowić swoją energię. 3. Twoje dobre zdrowie zależy od ciebie i nikogo innego. 4. Zapobiegaj chorobom, podejmując działania profilaktyczne. 5. Odżywiaj się zdrowo, ponieważ jesteś wynikiem tego, co jesz. 6. Ruszaj się, ćwicz codziennie. 7. Twoje dobre nawyki sprawią, że będziesz bogaty, zdrowy i szczęśliwy.

W tym winalu KAYAB’ pamiętamy o mądrych radach babć i dziadków, ponieważ jest to okres poświęcony nauczaniu i edukowaniu dzieci, aby miały dobre nawyki higieniczne i profilaktyczne, aby uniknąć wszelkiego rodzaju chorób w ich życiu.

Jest to również czas, aby zaszczepić w dzieciach szacunek, pomoc i opiekę nad babciami i dziadkami, którzy są już słabi i chorzy z powodu zaawansowanego wieku.

Osoby urodzone w pozytywnym aspekcie KAYAB’ winal są życzliwymi ludźmi, pełnymi wiary, nadziei, motywacji, inspiracji i optymizmu. Są niepowstrzymanymi ludźmi, których nic nie powstrzyma przed osiągnięciem ich celów biznesowych, są ludźmi, którzy kiedy upadają, wstają i podnoszą się ponownie, aby lepiej radzić sobie w życiu, są także ludźmi, którzy posiadają bardzo silną siłę duchową, są zdeterminowani, samowystarczalni, intuicyjni i prawdziwi.

Ludzie urodzeni w negatywnym aspekcie KAYAB’ winal są naiwni i zapominają, że zło istnieje, co przynosi ból i smutek w ich życiu, są intensywni, zepsuci i niezwykle trudni do zniesienia, ponieważ nieustannie szukają otuchy i pochwały od swojej rodziny i partnera, kiedy nie znajdują tych pragnień w swoim otoczeniu, wpadają w napady złości, aby zwrócić na siebie uwagę.

Medytacja dla urodzonych w tym Winal KAYAB” brzmi: „Naucz się być jak żółwie; powolny, ale pewny, nosiciel starożytnej mądrości i Matki Ziemi”.

Dziękujemy za uwagę Sib’alaj Utz’il WINAL KAYAB’ chech’ alaq’ juntir (Szczęśliwego miesiąca KAYAB’ dla wszystkich. Modlimy się do Ajaw i dziadków i babć Majów, aby udzielili wam błogosławieństwa, abyście byli błogosławieni i mogli być błogosławieństwem w życiu wszystkich waszych bliskich i dla wielu w tym wielkim winal KAYAB’, i przez cały ten wielki słoneczny rok Majów 11 B’E 5,151, rok świętej ścieżki, prostej, czystej ścieżki, rok oświecenia i mistrzostwa na całym świecie.

Z poważaniem: www.MayaTecum.com Ajkij i Ajtij ludu Majów.

Uwaga: Ta strona jest wspierana przez darowizny użytkowników takich jak Ty, zostaw nam miłą darowiznę lub kup nasze produkty, abyśmy mogli dalej działać (można to zrobić tutaj: https://mayatecum.com/tienda-maya-tecum/ ).

Zostaw Komentarz

Translate »