Winal Pop’

 In Artykuły

Poniższe informacje pochodzą ze strony MAYATECUM.COM (https://mayatecum.com/mes-del-haab/), za pośrednictwem której Starszyzna Majów dzieli się wiedzą.

Według kalendarza Majów Chol Ab’ trwającego 365 dni, jesteśmy w winalu („miesiącu”) POP’, ten miesiąc zaczął się w dniu 12 Noj ZERO Pop’ (19.02.2024) tego roku 12 Noj 5152, roku mądrości, inteligencji, wiedzy i nauki.

WINAL POP’

MIESIĄC ŻÓŁTEJ MATY LUB PETATE, „SIEDZENIE” SŁONECZNEGO NOWEGO ROKU MAJÓW.

Pop’ to pierwszy dzień 365-dniowego kalendarza Majów Chol Ab’, jest to miesiąc żółtej maty lub petate (mata z włókien palmy petate), jest to miesiąc, w którym przybywa (dosłownie: zasiada) słoneczny nowy rok Majów, jest to petate, na której zapisywana jest historia oraz wejście w nowy rok Majów trwający 365 dni.

Pop’ w kulturze Majów jest bardzo ważną nazwą, ponieważ jest to dosłownie określenie wielkich królów i królowych Majów, którzy nazywani są Aj Pop’, co oznacza: głowa, przywódca, autorytet, władca, wojownik, szlachetny, wysoka hierarchia społeczeństwa Majów.

Ale Pop’ oznacza również w kulturze Majów narzędzie pokory, ponieważ Pop’ jest tym, na czym starożytni przodkowie Majów siadali, odpoczywali i spali (petate, mata)

Dlatego też winal Pop’ to Petate, główne „siedzisko” słonecznego nowego roku Majów. Jest to mata, która symbolizuje kosmicznych władców czasu na Niebie, na Matce Ziemi, we wszystkich królestwach Natury, na Drodze Mlecznej i we Wszechświecie.

Winal Pop’ jest głową wszystkich 18 miesięcy 365-dniowego roku Majów, jest władcą i królem Majów, który rządzi czasem z rozsądkiem i sprawiedliwością. Ten Winal mówi nam, że Matka Ziemia rozpoczęła nową podróż wokół Ojca Słońce.

Winal Pop’, to winal przywództwa, kreatywności, pasji, pracy, skupienia, to Ajaw, który ma energię i zdolność do kontrolowania wszystkiego.

Pop’ to winal samowystarczalności, niezależności i autorytetu, to winal samotności, ale także jedności, czystości, całości i absolutu. To miesiąc dobrych wiadomości i sukcesu.

Nazwa winala Pop’ w Maya Kiché według kodeksu Majów z Quetzaltenango brzmi: Nab’e Mam, co oznacza: Pierwszy Dziadek. Miesiąc ten przypada na okres od 19 lutego do 9 marca bieżącego roku.

Specjalne przesłanie tego Winala Pop’ brzmi: „Naucz się być silnym, odważnym i bardzo odpornym jak Pop’ (petate, mata), ale jednocześnie naucz się być cichym i pokornego serca, abyś mógł być naprawdę dobrym zarządzającym przez wszystkie dni swojego życia”.

Ten okres to czas mierzenia i porządkowania ziemi, aby zasiać świętą kukurydzę, fasolę, aba, chilacayote i piloy oraz inne nasiona Majów, aby uzyskać dobre zbiory i obfite jedzenie pod koniec roku. Jest to również początek nowego czasu, aby być użytecznym, produktywnym, skoncentrowanym i wizjonerskim podczas 365 dni rolniczego roku kalendarzowego Majów.

 

Ludzie urodzeni w winalu Pop’ w pozytywnym aspekcie mają dużą zdolność analizy, rozsądek i dobre zdolności komunikacyjne. Żyją zanurzając się w wiedzę, starając się iść głębiej, aby znaleźć oświecenie. Są urodzonymi liderami, którzy przyciągają szczęście i sukces. Ponadto, ze względu na ich wysoką pewność siebie i poczucie własnej wartości, trudno ich oszukać i rzadko ulegają naciskom innych, ponieważ, jak wyjaśniliśmy, Pop’ jest z natury liderem.

Ludzie urodzeni w winalu Pop’ w negatywnym aspekcie są dość impulsywni i często nie zastanawiają się zbytnio nad tym, co robią i kończą w dużych i niepotrzebnych trudnościach, których można by uniknąć, gdyby poświęcili kilka chwil na analizę sytuacji. Mogą nie rozpoznaawać własnych błędów lub na początku mają z tym trudności. Będąc bardzo wydajnymi w większości swoich działań, mogą być przyzwyczajeni do bycia w centrum uwagi, co niewątpliwie zwiększy ich egocentryzm, to z kolei może prowadzić do problemów w przyszłości, jeśli napotkają warunki, w których będą musieli zająć drugie miejsce.

Medytacja dla osób urodzonych w winalu Pop’ brzmi: „Aby być pierwszym i numerem jeden, musisz być bardzo odpowiedzialny wobec siebie i innych oraz być pomocny we wszystkim i dla wszystkich, i zawsze pamiętaj, że kiedy osiągniesz szczyt swojego Zenitu, zaczyna się schodzenie do twego Nadiru”.

 

Dziękujemy za uwagę Sib’alaj Utz’il loq’laj WINAL POP’ chech’ alaq’ juntir (Szczęśliwego pierwotnego miesiąca POP’ dla wszystkich).

 

Modlimy się do Ajaw oraz dziadków i babć Majów, aby udzielili wam błogosławieństwa, abyście byli błogosławieni i mogli być błogosławieństwem w życiu waszych bliskich i wielu innych w tym winalu Pop ’, w tym słonecznym roku Majów 12 N’OJ 5,152, roku mądrości, inteligencji, wiedzy i nauki.

 

Z poważaniem: www.MayaTecum.com Ajkij i Ajtij ludu Majów.

Uwaga: Strona MayaTecum.com  jest wspierana przez darowizny użytkowników takich jak Ty, zostaw nam miłą darowiznę lub kup nasze produkty, abyśmy mogli dalej działać (można to zrobić tutaj: https://mayatecum.com/tienda-maya-tecum/ ).

Zostaw Komentarz

Translate »