Winal Wo’

 In Artykuły

Poniższe informacje i zdjęcie pochodzą ze strony MAYATECUM.COM (https://mayatecum.com/mes-del-haab/), za pośrednictwem której Starszyzna Majów dzieli się wiedzą.

Według kalendarza Majów Chol Ab’ trwającego 365 dni, jesteśmy w winalu („miesiącu”) WO’, ten miesiąc zaczął się dzisiaj, w dniu 6 Noj ZERO Wo’ (10.03.2024) tego roku 12 Noj 5152, roku mądrości, inteligencji, wiedzy i nauki.

Tutaj dodam od siebie dygresję – skoro Opiekunem obecnego roku (z hiszp. Cargador del Tiempo, Cargador del Año, w dosłownym tłumaczeniu: Niosący Czas, Niosący Rok) jest energia Noj (w tonie 12, czyli 12 Noj), to każdy kolejny 20-dniowy winal (miesiąc), z wyjątkiem 5-dniowego Wayeb’, będzie zaczynał się energią Noj. Wynika to z tego, że mamy 20 energii, więc zawsze po 20 dniach będzie przypadała ta sama (w innym tonie). O Opiekunach roku napiszę jeszcze, jak obiecałem. Warto wspomnieć, że dzisiaj mamy także nów w Rybach, więc Księżyc też pokazuje, że „idzie nowe”.

 

WINAL WO’

MIESIĄC ŻABY, BADANIA MĄDROŚCI TEGO SŁONECZNEGO ROKU MAJÓW.

Wo’ jest miesiącem numer dwa w kalendarzu Majów Chol Ab’ liczącym 365 dni, Wo’ jest miesiącem Żaby i Ropuchy, jest miesiącem, w którym wszyscy Majowie proszą o deszcz przed Ajaw Tz’akol, Bitol, i jest miesiącem rozpoczęcia zasiewu świętej kukurydzy na terytorium Majów.

Majańscy mędrcy twierdzą, że ten miesiąc otrzymał nazwę Wo’, ponieważ jest to czas, kiedy żaby i ropuchy w rzekach, w jeziorach, wypełniają noce swoim słodkim śpiewem, swoją słodką modlitwą i krzyczą, aby prosić Stwórcę o upragnione nadejście błogosławionego deszczu.

Dla Majów deszcz jest jedną z najważniejszych podstawowych potrzeb; błogosławiony deszcz jest zjawiskiem meteorologicznym, które zależy od klimatu i naturalnych efektów, które często występują w środowisku.

Oznacza to, że deszcz jest jednym z najczęstszych zjawisk, jakich doświadczają żywe istoty, w przeciwieństwie do innych zjawisk, takich jak huragany, trzęsienia ziemi czy fale pływowe.

Deszcz jest niezwykle ważny dla jakości życia ludzi, a jego brak może łatwo doprowadzić do konfliktu z powodu braku nawodnienia gleby Matki Ziemi.

Kiedy Majowie mówią o znaczeniu deszczu, dzieje się tak dlatego, że jest on istotnym i niezbędnym elementem do utrzymania upraw, i dlatego oprócz oparcia działalności rolniczej na dostępności deszczu, jest to spowodowane tym, że w miejscach, w których opady są niższe, uprawy są bardziej nikłe lub dostosowane się do małej ilości wody.

Winal Wo’ to miesiąc, w którym prosi się o deszcz; reprezentuje dwoistość, dobroć, życzliwość, solidarność, empatię i współpracę, jest symbolem zdolności adaptacyjnych, równowagi, dobrobytu i zjednoczenia Matki Wody i Matki Ziemi. Winal Wo’ jest związany z porozumieniem między dwoma elementami życia, którymi są Woda i Ziemia, co mówi o związku, przyjaźni, solidarności i życzliwości.

Wo’ jest uważany w kosmowizji Majów za winal rodziny, społeczeństwa i pary. Jest to winal, który uczy nas doceniać i szanować obecność innych w naszym życiu, ponieważ Stwórca, Ajaw, nie stworzył nas do życia w samotności, nasz Stwórca stworzył nas do życia w społeczeństwie.

Winal Wo’ w liczbach porządkowych Majów nazywany jest Ukab’ Winal, co oznacza: drugi miesiąc, miesiąc pary, miesiąc bogactwa i dostatku, miesiąc słodyczy i miesiąc miodowy.

Nazwa winala Wo’ w języku Majów K’iche brzmi: TEQUEXEPUAL, co oznacza: POCZĄTEK SIEWU MILPY (KUKURYDZY). Miesiąc ten trwa od 10 do 29 marca bieżącego roku.

Głównym przesłaniem winal Wo’ jest: „Naucz się cenić deszcz, ponieważ deszcz to życie, zdrowie, obfitość, dobrobyt i bogactwo”.

Ten winal Wo’ to czas używany do odprawiania ceremonii dla Stwórcy, Ajaw, aby prosić o deszcz w bieżącym roku, aby we wszystkich domach Majów była obfitość pożywienia, jest to miesiąc, w którym dziękujemy za żaby i ropuchy, które ogłaszają z rzek, jezior, strumieni błogosławiony deszcz na całym terytorium Majów.

Dzień 8 KAWOQ’ 2 WO’ będzie początkiem AWEX, siewu świętej kukurydzy na całym terytorium Majów.

W dniu 3 KEJ 10 WO’ oficjalnie rozpocznie się RAX Q’IJ – celebracji równonocy wiosennej na półkuli północnej i początek Q’ANQ’IJ, równonocy jesiennej na półkuli południowej.

Ludzie urodzeni w pozytywnym aspekcie winala Wo’ są słodcy, spokojni i tolerancyjni, a ich jedynym celem jest życie w harmonii z otoczeniem. Zwykle stają się mediatorami w sporach, wprowadzając spokój w każdej sytuacji. Bardzo rzadko źle dogadują się z innymi ludźmi, ponieważ mają urzekającą osobowość, rozświetloną dobrocią i życzliwością, charakteryzują się dyplomacją, są dobrymi przyjaciółmi, czarującymi ludźmi i są dobrzy w pracy zespołowej.

Ludzie urodzeni w negatywnym aspekcie winala Wo’ łatwo ulegają wpływom, łatwo zmieniają swoje przekonania i wierzenia. Są niestabilni psychicznie, negujący i mają tendencję do bycia bardzo niezdecydowanymi przy podejmowaniu decyzji, mają tendencję do kompleksu niższości, ponieważ ciągle wątpią w swoją zdolność do działąnia, a to z powodu ich wewnętrznego konfliktu, który zmusza ich do bycia tak niezdecydowanymi. Są niezwykle emocjonalni, wybredni i łatwo ich urazić. Nieustannie polegają na opiniach innych, aby poczuć się lepiej.

Medytacja dla osób urodzonych w tym znaku Wo brzmi: „Naucz się najpierw cenić siebie, abyś mógł naprawdę cenić innych”.

Dziękujemy za uwagę Sib’alaj Utz’il loq’laj WINAL WO’ chech’ alaq’ juntir (Szczęśliwego miesiąca WO’ dla wszystkich).

Modlimy się do Ajaw oraz dziadków i babć Majów, aby udzielili wam błogosławieństwa, abyście byli błogosławieni i mogli być błogosławieństwem w życiu waszych bliskich i wielu innych w tym winalu Wo ’, w tym słonecznym roku Majów 12 N’OJ 5,152, roku mądrości, inteligencji, wiedzy i nauki.

Z poważaniem: www.MayaTecum.com Ajkij i Ajtij ludu Majów.

Uwaga: Strona MayaTecum.com  jest wspierana przez darowizny użytkowników takich jak Ty, zostaw nam miłą darowiznę lub kup nasze produkty, abyśmy mogli dalej działać (można to zrobić tutaj: https://mayatecum.com/tienda-maya-tecum/ ).

Zostaw Komentarz

Translate »