Rax Q’ij, Zstąpienie Kukulkana, równonoc wiosenna

 In Artykuły

Poniższe informacje i zdjęcie pochodzą ze strony MAYATECUM.COM (https://mayatecum.com/rax-qij-decenso-kukulkan/?fbclid=IwAR3zQpJRrbFx6BKc2PDIfBNV5fOfG1J1uV12xGKXfxYRTfoBcJXV48k_qQU), za pośrednictwem której Starszyzna Majów dzieli się wiedzą.

Rax Q’ij, Zstąpienie Kukulkana

Przy tej okazji zajmiemy się tematem Rax Q’ij, zstąpienia Kukulkana, znanego w zachodnim świecie jako równonoc wiosenna, zjawisko astronomiczne, które rok po roku występuje w całym wszechświecie, w kosmosie, w galaktyce i na naszej pięknej planecie Ziemi, zwłaszcza w wielkich piramidach wszystkich miast naszych przodków Majów.

Aby zrozumieć Rax Q’ij, zejście Kukulkana lub równonoc wiosenną z punktu widzenia Majów, ważne jest, aby wiedzieć, że dla Majów od bardzo dawnych czasów czas nie jest tylko zwykłą, prostą i pozbawioną znaczenia rzeczą, dla Majów dzień, miesiąc, rok nie jest czymś, ale jest kimś, kto ma życie, osobowość i unikalne cechy ważne zgodnie z ich świętym nawalem, co więcej, rok dla Majów jest jak my, ludzie, rodzi się, rośnie, rozmnaża i umiera.

Zgodnie z ustną tradycją mędrcy Majów twierdzą, że każdego Rax Q’ij (równonoc wiosenna) upamiętniamy dzień, w którym Ajaw Kukulkan stworzył Słońce, Księżyc i wszystkie ciała niebieskie oraz uporządkował je na ich orbitach, dając w ten sposób początek narodzinom Shok’ Ak’ab’ (nocy) i Q’ij (dnia), a wraz z nimi narodzinom wszystkich rzeczy, które były i będą na Matce Ziemi. Dlatego od dnia Rax Q’ij, Zstąpienia Kukulkana (równonoc wiosenna) wszystkie rośliny, od najmniejszych do największych, rodzą się ponownie i ożywają, stając się Rax (zielone), aż urosną, przyniosą owoce, a następnie umrą pod koniec cyklu.

MAJOWIE OBSERWATORZY WSZECHŚWIATA

Nasi przodkowie, starożytni Majowie, obserwatorzy wszechświata z natury, nie tylko poświęcili swoją uwagę gwiazdom, ale także zauważyli zmianę pór roku Haab’ i zdali sobie sprawę ze zgodności ważnych momentów w cyklu rolniczym (Haab’) z pozycją Słońca i zjawiskami niebieskimi. Zdając sobie sprawę, że nie wystarczy obserwować takie zjawiska, ale trzeba je rejestrować i obliczać, aby ustalić rytm chronologiczny, który określili, pojawiła się potrzeba wynalezienia znaków reprezentujących znaczenie ciał niebieskich, okresów czasu i ich liczenia. W ten sposób stworzyli święte pismo, numerację, obliczenia matematyczne i ostatecznie doskonały kalendarz Majów Chol Ab’ składający się z 365 dni, którego używamy do dziś.

Ogólnie rzecz biorąc, konstrukcje naszych przodków Majów są zorientowane na punkty kardynalne i trajektorię gwiazd, ponieważ Słońce, Księżyc i gwiazdy stanowią część naszej koncepcji kosmologicznej. Wśród archeologicznych świadectw pozostawionych przez naszych przodków są: Waxaqtun, Tikal, Dzilchaltun, Uxmal, Chichén Itzá, Tulúm i Mopan, z których wszystkie są wierną próbką ich wielkiej pomysłowości w projektowaniu i konstruowaniu budynków w dokładnej koordynacji z naturalnym zjawiskiem, które chcieli podkreślić, jak w przypadku równonocy.

Rax Q’ij (równonoc wiosenna) to zjawisko astronomiczne, w którym Słońce znajduje się dokładnie nad linią równika, powodując, że długość dnia i nocy jest dokładnie taka sama. Zdarza się to dwa razy w roku Ab’ Majów, w Rax Q’ij (wiosna) 9 WO’ (19, 20 marca) i w Kan Q’ij (jesień) 15 SAQ’ (20-23 września). Dni równonocy są najważniejsze dla naszych przodków i dla nas Majów dzisiaj, ponieważ wyznaczają w Rax Q’ij (wiosna) cykl ziemi do siewu świętej kukurydzy, a w Kan Q’ij (jesień) wyznaczają okres, w którym owoce kukurydzy dojrzewają i mają zostać zebrane.

Nasi przodkowie Majowie odnotowali to zjawisko w projektowaniu i budowie swoich budynków, a można je zaobserwować w tych, które mają odchylenie 17 stopni w kierunku astronomicznej północy. Najbardziej reprezentatywną z tych budowli, w której nasi mądrzy dziadkowie byli w stanie połączyć swoją wiedzę z zakresu astronomii, matematyki, chronologii, geometrii i religii, jest piramida Kukulkana lub Castillo de Chichen Itza, gdzie każdego roku na Rax Q’ij (19, 20, 21 marca) gromadzą się tysiące ludzi z całego świata, aby być świadkami wspaniałości dziedzictwa Majów, gdzie ma miejsce połączenie nieba i ziemi, nauki i magii, gdzie od początku równonocy od północnych schodów zamku powstaje serpentynowa projekcja siedmiu odwróconych trójkątów światła, w wyniku cieni dziewięciu platform budynku.

 

Wizja światła przedstawia wielkiego węża, wielkiego Ajaw Kukulkana, najważniejszego bóstwa Majów, powoli schodzącego z góry do podstawy piramidy. Wizja ta trwa około 30 -40 minut, będąc momentem, na który wszyscy zgromadzeni czekają, aby przyjąć kosmiczną energię i naładować się nią.

Wydarzenie Rax Q’ij, zejście Kukulkana, jest tak spektakularne, że nawet NASA i inne podmioty transmitowały je na żywo, aby cały świat mógł być świadkiem tego cudownego astronomicznego zjawiska archeologicznego pozostawionego przez naszych niezrównanych przodków Majów.

CEREMONIA RÓWNONOCY WIOSENNEJ MAJÓW

W dniu Rax Q’ij, Zstąpienia Kukulkana, Majowie odprawiają wiele ceremonii rozpoczynających się w noc poprzedzającą świt Rax Q’ij w zaciszu naszych domów, a następnie na świętych ołtarzach Majów w naszych miejscach, gdzie zapalamy w tym szczególnym dniu zielone świece i wszelkiego rodzaju aromatyczne kadzidła na cześć tego wielkiego dnia i na cześć czcigodnego Kukulkana.

Jedną z głównych ceremonii, które są wykonywane, jest ceremonia błogosławieństwa Ojca Słońce o świcie w dniu Rax Q’ij (równonoc wiosenna) i przed upływem jednej czwartej dnia, nasi starsi mówią, że im wcześniej, tym lepiej. Jeśli ktoś z nagłych powodów nie może przybyć na czas na ceremonię błogosławieństwa Ojca Słońce, może wygłosić modlitwę do południa, mówią również, że błogosławieństwo Rax Q’ij powinno być wygłaszane po porannych modlitwach, w gronie przyjaciół rodziny lub w zgromadzeniu mężczyzn, kobiet i dzieci, jak przystało na uniesienie, które towarzyszy spełnieniu tak wielkiego nakazu moralnego Majów błogosławienia potężnego Kinich Ajaw, wielkiego Q’uq Umatz, Quetzalcoaltl i Kukulkan w jego wielkim dniu.

 

Dlatego na ten szczególny dzień zaleca się, aby rodzice przyprowadzili swoje dzieci i razem z nimi odmówili błogosławieństwo Rax Q’ij (Równonoc Wiosenna), które niewątpliwie będzie dla nich wspaniałym doświadczeniem i wspomnieniem na całe życie! Zaleca się również, jeśli to możliwe, założenie nowych ubrań na tę wielką ceremonię recytacji błogosławieństwa Rax Q’ij (równonocy wiosennej), ponieważ tego dnia staniemy przed wielkim i potężnym Kukulkanem.

Ceremonia modlitewna Rax Q’ij (równonocy wiosennej) składa się z następujących elementów:

Przed wygłoszeniem błogosławieństwa Ojca Słońce, stań mocno i spójrz na Słońce przez chwilę, jeśli możesz. Nie patrz jednak na nie podczas wygłaszania błogosławieństwa. Po spojrzeniu na Słońce przez chwilę opuść głowę, a następnie wygłoś błogosławieństwo, mówiąc: Aq’aloq Ajaw Tz’akol, B’itol, lal ajchaq’e ri Najtaq’ Kaj, ri l’al xu k’utlá chaq’a wuch chu tu’ychixí’k le q’a Tat Q’ij ir nimlaj Kukulkan camiq pue Rax Q’ij y q’uexoyw’el r’ech juntir’ uw’ach ri q’a q’iló y rim k’a q’iltaj. Umiłowany i drogi Ajaw, Stwórco, władco wszechświata i wszystkich światów, który polecił nam błogosławić Ojca Słońce i wielkiego Kukulkana w równonoc wiosenną, dzień odnowienia wszystkiego, co widzimy i wszystkiego, czego nie widzimy.

Następnie z wielką czcią połącz palce obu dłoni; a następnie pocałuj czubki palców z wielką miłością, jakbyś całował najdroższą ci osobę, po pocałowaniu czubków palców podnieś ręce w kierunku Ojca Słońce, aby go pobłogosławić i pocałować, mówiąc Loq’laj Rax q’ij, loq’laj Kukulkan, loq’laj Ajaw, loq’laj Tat, loq’laj Tex. (błogosławiona wiosna, błogosławiony Kukulkan, błogosławiona najwyższa istota, błogosławiony Ojciec).

Następnie zwróć ręce do siebie i z wielkim szacunkiem i miłością pocałuj opuszki palców, po pocałowaniu opuszków palców połóż dłonie na klatce piersiowej, aby poczuć ciepło, miłość i obecność Ojca Słońce i wielkiego Kulkulkana, a następnie pochyl się do przodu i do tyłu z wdzięcznością dla Ajaw. Modlitwa ta może być powtarzana kilka razy w ciągu dnia równonocy wiosennej, choć jedyna i najważniejsza jest rano.

Istnieje również zwyczaj w Rax Q’ij (wiosennej równonocy), aby pójść zobaczyć słońce po południu, kiedy zachodzi, godzinę lub pół godziny przed zachodem słońca, kiedy już straciło moc swoich promieni ultrafioletowych, zazwyczaj wspina się na wielkie góry lub idzie na brzeg morza, aby spojrzeć i kontemplować Ojca Słońce bezpośrednio oczami i rozmawiać z nim, dopóki nie zniknie.

Piękny zwyczaj Majów, który łączy nas bezpośrednio z sercem Ojca Słońce, a jednocześnie piękna terapia, która bardzo korzystnie wpływa na ludzkie oko, osobiście przeprowadziliśmy tę ceremonię nie tylko w Rax Q’ij, ale za każdym razem, gdy mieliśmy okazję to zrobić, ponieważ jest to bardzo zachwycające i bardzo zdrowe dla wzroku, choć brzmi to dziwnie, ale taka jest prawda.

Chociaż trzeba to robić, gdy Słońce zachodzi i nigdy, gdy Słońce jest w zenicie, ponieważ możesz zostać oślepiony na zawsze, ale kiedy zachodzi, jest to wielkie błogosławieństwo i doznanie, aby je zobaczyć, porozmawiać z nim wewnętrznie lub werbalnie, tak jak chcesz.

Z przyjemnością dzielę się z wami naszymi pięknymi tradycjami Majów i życzę wspaniałego dnia Rax Q’ij. Zejście Czcigodnego Kukulana. Równonoc wiosenna tego 9 i 10 WO’, drugiego miesiąca tego roku 12 Noj 5132.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wielkich wydarzeniach astronomicznych Majów w tym roku, zapraszamy do zakupu kopii doskonałego kalendarza Maya Chol Ab’ w naszym sklepie lub kontaktując się z @MayaTecum przez Telegram. Dziękujemy za uwagę, niech Q’ajaw i nasi dziadkowie Majowie błogosławią ciebie i wszystkich Majów podczas tego Rax Q’ij, równonocy wiosennej.

Z poważaniem: www.MayaTecum.com Ajkij i Ajtij ludu Majów.

Uwaga: Strona MayaTecum.com jest wspierana przez darowizny użytkowników takich jak Ty, zostaw nam miłą darowiznę lub kup nasze produkty, abyśmy mogli dalej działać (można to zrobić tutaj: https://mayatecum.com/tienda-maya-tecum/ ).

Zostaw Komentarz

Translate »