WINAL ZOTZ’

 In Artykuły

Według kalendarza Majów Chol Ab’ (Haab’) trwającego 365 dni, jesteśmy w winalu („miesiącu”) TZ’EK, który zaczął się dzisiaj, w dniu 1 Noj ZERO Tz’ek (09.05.2024) tego roku 12 Noj 5152, roku mądrości, inteligencji, wiedzy i nauki. Winal Zotz’ potrwa do 29 maja bieżącego roku.

Poniższe informacje oraz zdjęcie pochodzą ze strony MAYATECUM.COM (https://mayatecum.com/mes-del-haab/), za pośrednictwem której Starszyzna Majów dzieli się wiedzą.

WINAL TZ’EK

MIESIĄC PALMY, NIESAMOWITOŚCI I WSPANIAŁYCH INICJATYW

Winal TZ’EK to miesiąc numer pięć w 365-dniowym kalendarzu Majów Chol Ab’, którego nazwa oznacza palmę, polerowanie, fundament, miłość, pracę, wysiłek, analizę, wolność i ducha przygody, podróżowania.

Winal TZ’EK jest uważany przez naszych mędrców za napęd dający siłę i wytrzymałość, ponieważ jest to palma, która przebija się przez inne rośliny. Mówi nam o ludzkiej zdolności do życia w harmonii i wolności; dostosowując się do zmian i nowości. Pasja do tajemnic, intryg i odkryć.

Jest to winal Majów, który popycha nas w kierunku ewolucji i pragnienia osiągnięcia naszych celów bez potrzeby planu, ale raczej naszej własnej energii i duchowości. Winal TZ’EK może być zatem znakiem zmiany, akceptacji nowego i chęci doświadczania i przeżywania życia w pełni. Bez strachu i przywiązań.

TZ’EK jest winalem wolności, ponieważ nie osiada na długo w żadnym miejscu, nawet jeśli jest palmą. Trudno mu zapuścić korzenie i zawsze będzie myślał o kolejnej przygodzie. Bez obaw, bez żalu, dlatego ten winal jest również miesiącem fundamentu, zarówno po to, aby osiedlić się w jednym miejscu, ale przede wszystkim, aby być niewzruszonym pośród burzy i trudności.

Winal TZ’EK jest także miesiącem komponowania, wygładzania lub doskonalenia, jest miesiącem nadawania ostatniego szlifu czemuś w celu jego ulepszenia i ozdobienia. Jest to miesiąc wygładzania lub nadawania czemuś gładkości i połysku. Jest to również miesiąc tworzenia, korygowania, poprawiania i edukowania kogoś, aby udoskonalić go, aby był bardziej wyrafinowany i wytworny.

Nazwa tego winalu w języku Majów K’iche brzmi: NAB’E MAM, co oznacza: PIERWSZY OJCIEC.

Głównym przesłaniem Winal TZ’EK jest: Naucz się mieć dobre fundamenty, dobre podstawy, dobre zasady, dobre wartości swojego ludu, abyś podróżując przez świat nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach, a kiedy nadejdą wyzwania w twoim życiu, nie upadniesz; ale pozostaniesz mocny, solidny, stabilny i silny jak palma, która po burzy znów się podnosi (ugina się, lecz nie łamie).

Winal TZ’EK to czas na ceremonie Temascal (łaźnia parowa Majów), aby uwolnić się od wszelkiej negatywnej energii w sferze duchowej, mentalnej, fizycznej i emocjonalnej. TUJ lub CHUJ (czytamy CZUH, rodzaj stałej łaźni parowej), święte miejsce, w którym Majowie od czasów starożytnych biorą codzienną kąpiel, aby oczyścić się z wszelkiego fizycznego brudu po naszych codziennych czynnościach, a także w którym Majowie oczyszczają się, leczą i pozbywają się wielu chorób. Winal TZ’EK jest także miesiącem, w którym celebruje się ceremonie świętego ognia, aby prosić o spełnienie na planie ziemskim i materialnym.

Ludzie urodzone w winalu TZ’EK są żwawi, energiczni, niespokojni i wielowymiarowi. Mają wielką potrzebę poczucia wolności i braku przywiązania. Starają się żyć pełnią życia, niekoniecznie polegając na innych. Są bardzo utalentowani i wykwalifikowani we wszystkim, co robią. Jeśli nie wiedzą, jak to zrobić, wymyślają to, więc nie jest zaskakujące, że TZ’EK zaimponuje nam przydatnym spostrzeżeniem lub dwoma. Cokolwiek osiągną, osiągną własnymi środkami, więc czują jeszcze większą dumę i radość, gdy ich cele zostają osiągnięte.

Ludzie urodzoni w tym winalu mają tendencję do opuszczania domu w młodym wieku w poszukiwaniu zmian i przygód. Jeśli wychowali się w surowym i bardzo sztywnym środowisku, mogą buntować się w miarę dorastania, wykazując impulsywną, otwartą, niecierpliwą i często agresywną osobowość.

Niezależność jest to niewątpliwie najlepsza cecha, jaką posiadają, ponieważ pomoże im w wielu aspektach ich życia. Pomaga im nie bać się nowych rzeczy, stawiać czoła i radzić sobie z sytuacjami, które często są spowodowane ich własnymi działaniami, a także daje im duże poczucie odpowiedzialności.

Winal TZEK jest związany zarówno z osobowościami intelektualnymi, jak i żądnymi przygód. Uwielbiają zmiany, wychodzenie z domu, motywację i poczucie, że coś robią. Prawie nigdy nie zobaczysz ich zamkniętych w domu i zawsze szukają czegoś do zrobienia, co zapewnia im ciągłą aktywność. Z natury są odważni i przyciągają kłopoty ze względu na swoją pasję i odwagę w obliczu nieznanego.

W negatywnym aspekcie TZ’EK ludzie nieustannie poszukują szczęścia, aby wypełnić pustkę, którą odczuwają stale z powodu swojego nienasyconego ducha, więc mogą czuć się nieusatysfakcjonowani, niezadowoleni i niespokojni. Są bardzo niecierpliwi i pochopni. Trudno im czekać, aż sprawy potoczą się tak, jak chcą i mogą działać pochopnie, aby uzyskać to, czego chcą. Starają się zbyt mocno i próbują wszystkiego, aby spełnić własne pragnienia. Nie wiedzą, kiedy przestać, a przede wszystkim nie wiedzą, jak się zrelaksować. Jeśli chodzi o inne negatywne aspekty, mogą być nieco aroganccy, samolubni i nietolerancyjni, a także łatwo się nudzą i szukają sposobów na utrzymanie swojej wibracji energetycznej w każdy możliwy sposób.

Medytacja dla osób urodzonych w tym Winalu TZ’EK brzmi: Naucz się brać przerwę w wyczerpującej rutynie, a tym samym uzyskaj spokój, ciszę i harmonię, których tak pragniesz.

Dziękuję za uwagę Sib’alaj Utz’il loq’laj WINAL TZ’EK chech’ alaq’ Konojel (Szczęśliwego miesiąca TZ’EK dla wszystkich).

Modlimy się do Ajaw oraz dziadków i babć Majów, aby udzielili wam błogosławieństwa, abyście byli błogosławieni i mogli być błogosławieństwem w życiu waszych bliskich i wielu innych w tym winalu Tz’ek, w tym słonecznym roku Majów 12 N’OJ 5,152, roku mądrości, inteligencji, wiedzy i nauki.

Z poważaniem: www.MayaTecum.com Ajkij i Ajtij ludu Majów.

Uwaga: Strona MayaTecum.com  jest wspierana przez darowizny użytkowników takich jak Ty, zostaw nam miłą darowiznę lub kup nasze produkty, abyśmy mogli dalej działać (można to zrobić tutaj: https://mayatecum.com/tienda-maya-tecum/ ).

Pozdrawiam słonecznie ☀

Zostaw Komentarz

Translate »