GUSLI – CUDOWNY INSTRUMENT NASZYCH PRZODKÓW
Gusli to tradycyjny instrument wschodniosłowiański. Ze względu na podobieństwo nazwy mylony bywa z gęślami, jednak poza podobieństwem nazwy i posiadaniem strun więcej zbieżności nie ma. Przede wszystkim przy gusli nie używa się smyczka, bo jest to instrument szarpany. Można grać na gusli na różne sposoby – trzymać pionowo, poziomo, a nawet płasko, w zależności od budowy oraz umiejętności grającego. I tutaj na myśl od razu przychodzi minęło skojarzenie z guślarzem i z gusłami, uważam że nie przypadkowo, bo gra na gusli ma w sobie rzeczywiście coś magicznego, o czym napiszę dalej. Zresztą nawet dla kogoś akceptującego tylko to co jest dostrzegalne pięcioma zmysłami, powinno być jasne że częstotliwości dźwięków swoimi wibracjami mają istotny wpływ na otoczenie, udało się już to potwierdzić naukowo.
W pracowni, którą odwiedziłem tworzy się gusli o różnej ilości strun, od pięciu do dwudziestu kilku. Przy czym „piątka” to raczej wersja turystyczna albo do treningu dla dzieci, a te największe są dla wirtuozów. Popularne są te z 9 strunami, zwłaszcza na poczatek, oraz kilkunastostrunowe. Kształty też mogą różne – trapezowe lub owalne z równoległymi strunami (wtedy można stosować chwyty jak przy gitarze, z tym że nie ma progów), w formie skrzydła ze strunami rozchodzącymi się promieniście, a nawet podobne do harfy, gdzie wycięcie daje dostęp do strun od tylnej struny. Na większych instrumentach można grać stosując chwyty, jak też intuicyjnie, też obiema rekami. Na załączonych zdjęciach widoczne jest kilka typów. Warto jeszcze wspomnieć, że każde gusli mają własny strój, który zmienić można w ograniczonym zakresie, co sprawia że nie wszystkie instrumenty mogą współgrać ze sobą, za to można dopasować gusli do swoich potrzeb. Oprócz tego można nastroić je do określonego ładu muzycznego, co pozwala na granie utworów starych, jak i praktycznie wszystkich gatunków współczesnej muzyki.
Gusli to jeden z najbardziej niezwykłych instrumentów muzycznych. Bajkowo brzmiace struny swoją grą i tajemniczym splotem dźwięków tworzą całe światy. W starych wschodniosłowiańskich baśniach gra na gusli daje panowanie nad żywiołami, tworzy morza, koi temperament dzikich zwierząt, usypia wrogów lub sprawia, że wszyscy wokół tańczą w niekontrolowany sposób. Brzmienie gusli przypomina muzyczną podróż do świata dźwięków naszych Przodków – magicznego, pełnego harmonii świata, który rezonuje z każdym. Dźwięk gusli wprowadza w stan bliski snu, ale jeszcze nie sen. Stan, gdzie granica między bajką a rzeczywistością staje się cieńsza. Działa uspokajająco na człowieka, pozwala zatrzymać wewnętrzny dialog, przepływ myśli, poczuć stan „tu i teraz”, a także zharmonizować wszystkie procesy ciała i umysłu. Według guślarzy (bardów) pod wpływem wibracji gusli wzmacnia się połączenie pomiędzy Duchem, Duszą i Ciałem, „budzi się pamięć duszy” i otwiera się dostęp do mądrości Przodków. Dzieje się tak między innymi dzielić nastrojeniu do odpowiedniego, starego, ładu, którego we współczesnej muzyce raczej już się nie spotka. Dla sceptyków dodam, że taka muzyczna podróż przy gusli wprowadza w stan relaksacji (co najmniej na tym samym poziomie co misu, gongi i dzwonki, itp.), pozwala zharmonizować procesy wewnętrzne i dostroić się do stanu „przepływu”. Najlepiej samodzielnie też są przekonać, na przykład tutaj: https://youtu.be/2d8UA84mDdE?si=oEsapX74_l69VuYj
lub:
lub:
https://m.youtube.com/shorts/pif6KdnaJn4
, inne utwory z tego kanału YouTube warte posłuchania. Na żywo oczywiście efekt jest jeszcze lepszy. Więcej zdjęć możesz obejrzeć tutaj:
https://www.facebook.com/share/p/18JwLjGEPK/
Te cudowne instrumenty tworzy mistrz – guślarz Jaroswiet, który jest multiinstrumentalistą (potrafi pięknie grać nawet na 2-3 instrumentach jednocześnie) oraz kompozytorem. Co więcej jest ekspertem w dziedzinie wpływu dźwięków na człowieka. Daje nie tylko występy muzyczne, ale także koncerty medytacyjne, które relaksują i uzdrawiają. Jak sam mówi bardzo ważną sprawą jest nastrojenie gusli. Poniżej trochę informacji od niego.
Jak grać na gusli?
Gusli to niesamowity instrument, który nawet w rękach początkującego potrafi brzmieć harmonijnie. Ale jest jeden ważny szczegół: instrument musi zostać nastrojony.
Nastrojony instrument to już 50% sukcesu.
Po nastrojeniu gusli możesz:
• Łatwo improwizować.
• Wybierać własne melodie.
• Poczuć harmonię po prostu przesuwając ręką po strunach.
Główna zasada: naucz się poprawnie stroić gusli! To jest podstawa gry. Większość ludzi (nawet 90%) zaniedbuje ten krok i w rezultacie nie gra na swoich instrumentach.
Strojenie nie jest trudne, ale otwiera świat inspiracji i kreatywności. Wypróbuj, a Twoje gusli zabrzmią!
Tutaj jest krótki film z instrukcją jak nastroić film z pomocą aplikacji:
Jeśli szukasz informacji o gusli albo podpowiedzi jak wybrać i kupić taki wspaniały instrument lub nauczyć się grać na nim – odezwij się do mnie.
Pozdrawiam słonecznie ☀